T +49 221 942240-470
Mesai saatlerimiz: 09:00 - 18:00

“Umre küçük hactır. Ruhun ve bedenin temizlenip Allah’a yönelmesidir.”

IGMG Hac-Umre ve Seyahat İşleri Başkanı Tahir Köksoy ile Avrupa’da bir marka hâline gelen ve hizmetleriyle adını duyuran hac ve umre organizasyonu hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. Gönül Balcı

Tahir Bey bize öncelikle umreyi birkaç cümle ile tanımlayabilir misiniz?

Hac ve umreyi birbirinden ayırmak için hacca “büyük hac” umreye ise “küçük hac” denmiştir. Umre benim nazarımda manevi temizliktir. Umre her zaman yapılabileceğinden kişi kendisini her zaman sorgulayabilir, bir nefis muhasebesi yapabilir. Hacca gidemeyenler hac vuslatlarını umre ile gidermeye çalışırlar. Bunu yaşayanlar bilir. Dolayısıyla umre Allah’a daha çok yakın olmanın hâlidir. Ruhun ve bedenin manen ve madden temizlenmesidir.

Bize biraz IGMG Hac-Umre ve Seyahat Şirketinin geçmişinden bahsedebilir misiniz?

Şirketimiz 2009 yılından itibaren GmbH (şirket) statüsünde hizmet vermeye devam ediyor. Şirketimiz 49 yıldır çalışmalarına ilk günkü azim, aşk ve heyecanla devam ediyor. Her yıl neredeyse aralıksız umre hizmetlerimiz var. Hacca ise binlerce kişiyi uğurluyoruz. Dolayısıyla her yıl binlerce kişiyi kutsal beldelere kavuşturmaya, insanımızın rahat, huzurlu ve doya doya ibadetlerini yapmalarına vesile olmaya çalışıyoruz. Şirketimizin 35 bölge ve 14 ayrı ülkede temsilcilikleri bulunmaktadır. Ayrıca şirketimiz uluslararası hava taşımacılığı kuruluşu olan IATA üyesi olup hizmetlerini birinci sınıf bir seyahat şirketi olarak icra ediyor. Bu alanda bizlerin yaklaşık yarım asırdır tecrübeleri var. Avrupa’da hac ve umre denildiği zaman akla ilk IGMG Hac ve Umre Seyahat Şirketi geliyor. Sınırsız hizmetlerimizle hem cemaatimizin hem de kardeşlerimizin güvenlerini kazanmış bulunmaktayız.

Uzun yıllardır Avrupa’da yaşayan Müslümanlara hac ve umre yapmaları için kaliteli bir hizmet sunuyorsunuz. Hizmetlerinizin arasında ne var?

Umre adaylarına hangi imkânı sunuyorsunuz? Umrecilerimizin sıhhatli bir umre yapabilmeleri için hazırlıklarımız haftalar öncesinden başlıyor ve sistematik bir şekilde uygulanıyor. Zaten uzun yıllara dayanan tecrübelerimiz ve alt yapı çalışmalarımızın olması doğrultusunda büyük aksilikler yaşamıyoruz. Umreye gidenler için haftalar öncesi bilgilendirme seminerleri yapılıyor. Bu seminerlerde kardeşlerimize umre malzemelerimizi veriyoruz. Ayrıca kardeşlerimiz herhangi bir sorusu olduğunda bizleri gönül rahatlığı ile arayabiliyorlar. Tabii bi bu kutsal topraklara gitmeden önceki hizmetimiz. Orada da hizmetlerimiz devam ediyor. Medine’de ravza sohbetleri ve dış gezilerle umrecilerimizi Medine’yi tanıtıyor ve Efendimizin hatırlarını hayırla yâd etmelerini sağlıyoruz. Ayrıca urmecilerimizi hurma bahçelerine götürüyor ve oralarda manevi gece programları düzenleyerek umrecilerimizin Medine’nin o güzel tılsımlı havasını hissetmelerini sağlıyoruz.

Mekke’de de buna benzer programlarımız var. Burada umrecilerimiz kendilerine özel tahsis edilen otobüslerle/servis hizmetleriyle Kâbe’ye gidebiliyor, otelde gerçekleştirilen ve yaş grubuna ayrı olarak düzenlenenotel sohbetlerine katılabiliyorlar. Bunların yanı sıra zemzemlerini biz organize ediyor ve seyahat ederken sorunsuz bir şekilde memleketlerine götürmeleri için yardımcı oluyoruz. Ayrıca umrecilerimize emanet hizmetleri sunuyor, kadın erkek ve genç yaşlı demeden her türlü dertlerine derman olmaya çalışıyoruz.

Öte yandan şubat, mart ve nisan aylarında kardeşlerimize umre programları sunuyoruz. Emeklilerimiz için de ayrı bir umre paketimiz mevcut. Kudüs bağlantılı ve kandil günlerine özel 8 günlük bir umre programımızda var. Ayrıca kardeşlerimiz ramazan ayında 30 günlük veya iki haftalık umre programlarımıza da katılabilirler. İki haftalık programlarda umrecilerimiz kendileri tercih edebiliyorlar umrelerini ramazan ayının ilk veya son iki haftasında yapıp yapmayacaklarını. Sonbahar umremiz ise eylül, ekim ve kasım aylarında yapılabiliyor. Aralık yani yılbaşı umre programlarımız da mevcut. Kısacası yıl boyunca kardeşlerimize şirket olarak umre yapma imkânı sunuyoruz. Ayrıca umrecilerimizin Türkiye’deki akrabaları ile birlikte umre yapmalarını istek üzerine de sağlayabiliyoruz.

Umreye gitmek isteyenler neden IGMG Hac-Umre ve Seyahat Şirketini tercih etmeli?

Sizi diğer şirketlerden ayıran özellik nedir? Şirketimizin yaklaşık 49 senelik bir geçmişi ve tecrübesi var. Öte yandan bütün işlerimizin temelinde Allah rızasını gözetmek var. Dolayısıyla bu da bizim işlerimize olumlu yönden yansıyor. İşlerimize bereket ve huzur katıyor. Ayrıca bizi diğer şirketlerden ayıran diğer bir özellik katılımcılarımıza Mekke ve
Medine’de irşad programları gibi önemli programlar sunuyor ve Kâbe imamlarını otellerimize misafir ediyor olmamız. Öte yandan insanların bizleri tercih etme sebepleri camilerde görev alan hocalarımızın tavsiyesi üzerine de oluyor. Rklamlardan görüp bizleri tercih edenler mevcut. Ama burada en yüksek oran olarak tavsiye üzerine gelenleri de görebiliriz. Son yıllarda geliştirdiğimiz konaklama hususu ve diğer alanlarda göstermiş olduğumuz kaliteli hizmetlerden ötürü de insanlar bizi tercih ediyor, teveccüh gösteriyorlar.

Suudi Arabistan’ın başlattığı yeni bir uygulama ile umre vizesi müracaatından önce parmak izi verilmeli. Bu konuya dair bizi ve okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

Almanya’nın Kuzey Ren-Vesftalya Eyaletinden umreye gidecekler için Düsseldorf’ta parmak izlerini verebilecekleri bir merkez açıldı. Diğer eyaletlerden gidenler
için Berlin, Frankfurt ve Münih’te merkezler mevcut. Kardeşlerimiz oraya gidip parmak izlerini verebilirler. Danimarka, Hollanda ve İsviçre’deki kardeşlerimizin de kendi ülkelerindeki merkezlerde parmak izlerini vermeleri gerekiyor. Fransa ve Belçika’da böyle bir uygulama henüz yok.

Genelde hangi kitle sizi tercih ediyor?

Son yıllarda dışarıdan yani teşkilat dışından kardeşlerimiz bizleri tercih ediyor. Yani burada farklı kurumları, kuruluşları, vakıfları ve dernekleri de içine alarak çok çeşitli alanlardan gelen kuruluşlara hac ve umre ibadetini yaptırıyoruz. Biz sadece IGMG bünyesinde hizmet vermiyoruz. Biz bir ümmet teşkilatıyız. Dolayısıyla bütün Müslümanlara hizmetler sunmayı yeğliyoruz. Son yıllarda Fransa’dan Arap kardeşlerimiz bizleri tercih ediyor. Kitleler değişiyor, gençleşiyor ve tahsil yapmış genç kardeşlerimizin oranları artıyor. Almanca, Flamanca ve Arapça müstakil kafilelerimize olan ilgi de son yıllarda arttı. Ciddi anlamda bir artış ve talep söz konusu.

Geleceğe dönük yeni çalışmalarınız var mı?

Tabii ki her kurum ve organizasyonun her yıl kendine çeki düzen vermesi ve yenilikler
oluşturması gerekiyor. Biz de her sene olduğu gibi hac ve umre çalışmalarımıza yenilikler katmaya gayret ediyoruz. Örneğin internet ve teknolojiden de istifade ederek güzel çalışmalar yapıyoruz. Özellikle sosyal medyada hac ve umre hizmetlerimizi tanıtıyor ve kardeşlerimizin ailelerinin görebilmeleri için günlük sosyal medyadan paylaşımlar yapıyoruz. Ayrıca App (akıllı telefon uygulaması) ile umrecilerimize güzel bir hizmet sunuyoruz. Umrecilerimiz bu uygulamayı cep telefonları üzerinden kolaylıkla kullanabiliyorlar. Uygulamamızda sesli hac ve umre rehberi oluşturduk. İnsanlarımız kulaklıklarını takarak bütün duaları ve zikirleri buradan ücretsiz bir şekilde dinleyebiliyorlar. Çalışmamız o kadar çok beğenildi ki diğer kuruluşlardan da talep geldi ve onlara da bu hizmeti açtık. İsteyen bütün hacı veya umre adayımız bunu değerlendirebilir. Ayrıca uygulamamız dört dilde (Türkçe, Almanca, Fransızca ve Flamanca) kullanılabiliyor.

Son yıllarda özellikle çocuklara özel hazırlanmış eğitim materyalleriyle umre müfredatı oluşturuldu. Mekke ve Medine’de Çocuk Kulübümüzün hizmeti olan kreşlere katılan çocuklarımız bu eğitimden faydalanıyor. Biz onların da umre yapmanın ve kutsal topraklarda olmanın heyecanını aileleriyle birlikte yaşamalarına imkân sağlıyoruz. Ayrıca diğer bir önemli çalışmamız ise görme engelli kardeşlerimiz için her yıl aralık ayında düzenleyeceğimiz umre programımız. Geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdi. İnşallah ileriki yıllarda bunu devam ettireceğiz.